Manufacturer Part NoNANOSMDC075F-2
Order Code
Full Reel2368418
Re-Reel1345943RL
Cut Tape1345943
Product RangePolySwitch nanoSMDC
Your Part Number
7,098 In Stock
Need more?
6098 Delivery in 4-6 Business Days(UK stock)
1000 Delivery in 5-7 Business Days(US stock)
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
| Cut Tape | 5 | Rs.43.830 | Rs.219.15 |
| Total Price | Rs.219.15 | ||
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
| 5+ | Rs.43.830 |
| 50+ | Rs.33.390 |
| 250+ | Rs.27.920 |
| 500+ | Rs.27.820 |
| 1500+ | Rs.27.700 |
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
| 3000+ | Rs.27.150 |
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerLITTELFUSE
Order Code
Full Reel2368418
Re-Reel1345943RL
Cut Tape1345943
Technical Datasheet
PPTC Case Style1206 (3216 Metric)
Voltage Rating6VDC
Holding Current750mA
Trip Current1.5A
Time to Trip0.1s
Current Rating Max100A
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max85°C
Automotive Qualification Standard-
SVHCNo SVHC (27-Jun-2024)
Product Overview
The NANOSMDC075F-2 is a 0.75A surface-mount PolySwitch Resettable Device compatible with high-volume electronics assembly. PolySwitch surface-mount devices are the preferred circuit protection method for computer, consumer, multimedia, portable and automotive electronics applications. This nanoSMDC series assists in meeting regulatory requirements.
- Small footprint
- Fast time-to-trip
- Low resistance
- Halogen-free
- Higher voltage ratings allow use in new applications
- Current rating from 0.05 to 3A
Applications
Technical Specifications
PPTC Case Style
1206 (3216 Metric)
Voltage Rating
6VDC
Trip Current
1.5A
Current Rating Max
100A
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Product Range
PolySwitch nanoSMDC
Holding Current
750mA
Time to Trip
0.1s
Operating Temperature Min
-40°C