- Low standby current as low as 1µA
- High-speed I²C™ interface up to 3.4MHz
- Single hardware address pin, voltage input to allow up to eight devices on the bus
- Configurable interrupt output pins - Configurable as active-high, active-low or open-drain
- 1µA Typical low standby current
Applications
Industrial, Automotive
Technical Specifications
16bit
1.8V
QFN
16I/O's
125°C
AEC-Q100
No SVHC (04-Feb-2026)
I2C, Serial, SPI
5.5V
24Pins
-40°C