Manufacturer Part NoCF06332F/10/10
Order Code1871081
Product RangeMP Cartridge 6.3x32
Your Part Number
331 In Stock
Need more?
331 Delivery in 4-6 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1+ | Rs.166.540 |
| 15+ | Rs.131.470 |
| 100+ | Rs.123.080 |
| 300+ | Rs.115.190 |
| 750+ | Rs.106.670 |
Price for:Pack of 10
Minimum: 1
Multiple: 1
Rs.166.54
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerMULTICOMP PRO
Order Code1871081
Technical Datasheet
Blow CharacteristicFast Acting
Fuse Current10A
Voltage Rating VAC250V
Fuse Size Metric6.3mm x 32mm
Fuse Size Imperial1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity Current AC200A
SVHCLead (21-Jan-2025)
Product Overview
The CF06332F/10/10 is a Cartridge Fuse made of glass body with nickel plated end caps.
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Safety, Industrial
Technical Specifications
Blow Characteristic
Fast Acting
Voltage Rating VAC
250V
Fuse Size Imperial
1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity Current AC
200A
Fuse Current
10A
Fuse Size Metric
6.3mm x 32mm