Manufacturer Part NoADCR-E02R7SA205MB
Order Code4200000
Product RangeADCR-E02R7S Series
Your Part Number
988 In Stock
Need more?
988 Delivery in 4-6 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1+ | Rs.133.300 |
| 5+ | Rs.97.010 |
| 10+ | Rs.60.710 |
| 25+ | Rs.59.380 |
| 50+ | Rs.58.050 |
| 120+ | Rs.56.720 |
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Rs.133.30
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerABRACON
Order Code4200000
Technical Datasheet
Capacitance2F
Voltage(DC)2.7V
Capacitor TerminalsRadial Leaded
Capacitance Tolerance± 20%
Lead Spacing3.5mm
Lifetime @ Temperature-
Capacitor Case / Package-
Capacitor MountingThrough Hole
ESR0.14ohm
Product Diameter8mm
Product Length-
Product Width-
Product Height20mm
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max70°C
Qualification-
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
Product Overview
ADCR-E02R7SA205MB is an ADCR-E02R7S series low ESR 2.7V radial supercapacitor. This high-performance supercapacitor utilizing the latest EDLC technology, with excellent energy and power density, ideal for applications requiring fast charging, long-lasting power, and operating in extreme temperatures. Typical applications include power assist circuits, power backup, micro energy storage, IoT energy harvesting, SSD applications, DDR power back up and RTC system power transfer to battery backup.
- High power density
- Minimal discharge rate, 72 hours at discharge <lt/>20%
- Excellent cycle life
Technical Specifications
Capacitance
2F
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Lead Spacing
3.5mm
Capacitor Case / Package
ESR
0.14ohm
Product Length
Product Height
20mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Voltage(DC)
2.7V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
Capacitor Mounting
Through Hole
Product Diameter
8mm
Product Width
Product Range
ADCR-E02R7S Series
Operating Temperature Max
70°C