Manufacturer Part No100K6A1B
Order Code9707220
Product RangeBetaCurve-1 Series
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 8 week(s)
Notify me when back in stock
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1+ | Rs.1,380.860 |
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Rs.1,380.86
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerBETATHERM
Manufacturer Part No100K6A1B
Order Code9707220
Technical Datasheet
Thermistor TypeNTC
Resistance (25°C)100kohm
Thermistor MountingThrough Hole
Resistance Tolerance (25°C)± 0.5%
NTC MountingThrough Hole
B-Constant4143K
Thermistor TerminalsRadial Leaded
B-Constant Tolerance± 0.5%
NTC Case Size-
Thermal Time Constant (in Air)-
Probe Material-
Probe Diameter-
Lead Length76mm
Operating Temperature Min0°C
Operating Temperature Max70°C
Qualification-
SVHCNo SVHC (17-Jan-2023)
Product Overview
- Interchangeability
- Proven stability and reliability
- Rapid time response
- Alloy lead wires for reduced thermal conductivity ("stem effect")
- 0.75mW/°C Dissipation constant in still air
- -40 to 125°C Temperature range
Applications
Test & Measurement, Sensing & Instrumentation
Technical Specifications
Thermistor Type
NTC
Thermistor Mounting
Through Hole
Product Range
BetaCurve-1 Series
B-Constant
4143K
B-Constant Tolerance
± 0.5%
Thermal Time Constant (in Air)
Probe Diameter
Operating Temperature Min
0°C
Qualification
Resistance (25°C)
100kohm
Resistance Tolerance (25°C)
± 0.5%
NTC Mounting
Through Hole
Thermistor Terminals
Radial Leaded
NTC Case Size
Probe Material
Lead Length
76mm
Operating Temperature Max
70°C