The AEIC-2631-S16 is a Quad Differential Line Driver provides the additional supply voltage range necessary for use in many industrial control applications. AEIC-2631-S16 not only supports RS-422A, but use of supplies up to 30V. Output voltage swings up to VCC -2V are typical. The outputs are protected against shorts to ground by a two-fold scheme of current limiting and thermal shutdown. Thermal shutdown is accomplished by monitoring junction temperature and comparing this to a band gap reference on chip. Input hysteresis of about 0.5V provides good noise margin, even in noisy industrial control environments. Input to output propagation delays of less than 200ns are typical for rising and falling edges of the input waveform, measured to the zero crossing of the differential outputs.
- CMOS and TTL-compatible inputs
- Support RS422A
- High impedance buffered inputs with hysteresis
- Outputs short circuit protected
- 70mA Peak SINK current
- Outputs protected by thermal shut-down
Applications
Automation & Process Control, Industrial
Technical Specifications
Differential Line Driver
4.75V
SOIC
4Drivers
-55°C
RS422
30V
16Pins
125°C