Manufacturer Part NoRGEF1000
Order Code1345955
Product RangePolySwitch RGEF
Your Part Number
1,529 In Stock
250 more incoming. You can reserve stock now
1529 Delivery in 4-6 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1+ | Rs.85.700 |
| 10+ | Rs.78.700 |
| 25+ | Rs.72.300 |
| 50+ | Rs.65.900 |
| 100+ | Rs.61.140 |
| 250+ | Rs.58.600 |
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Rs.85.70
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerLITTELFUSE
Manufacturer Part NoRGEF1000
Order Code1345955
Product RangePolySwitch RGEF
Technical Datasheet
Voltage Rating16VDC
Holding Current10A
Trip Current17A
Time to Trip6s
Fuse ShapeRectangular
Current Rating Max100A
Lead Spacing5.8mm
Diameter-
Length16.5mm
Thickness3mm
Height25.2mm
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max85°C
Automotive Qualification Standard-
Product Overview
The RGEF1000 is a 10A radial leaded PolySwitch Resettable Device with tin-plated copper 20AWG leads for hold currents up to 14A. This RGEF series is compatible with high-volume electronics assembly and assists in meeting regulatory requirements.
- Fast time-to-trip
- Low resistance
- UL94V-0 Flammability rating
- Cured, flame-retardant epoxy polymer insulation
- Higher voltage ratings allow use in new applications
Applications
Technical Specifications
Product Range
PolySwitch RGEF
Holding Current
10A
Time to Trip
6s
Current Rating Max
100A
Diameter
Thickness
3mm
Operating Temperature Min
-40°C
Voltage Rating
16VDC
Trip Current
17A
Fuse Shape
Rectangular
Lead Spacing
5.8mm
Length
16.5mm
Height
25.2mm
Operating Temperature Max
85°C