- Maximum clock 10MHz
- Write page mode
- Sequential read
- Self-timed erase and write cycles 5ms maximum
- Block write protection - Protect none, 1/4, 1/2 or all of array
- Built-in write protection
- Power-on/off data protection circuitry
- Write enable latch
- High reliability
- Endurance - 1000000 erase/write cycles
- Data retention - <gt/>200 years
- ESD protection - 4000V
Applications
Technical Specifications
4Kbit
SPI
SOIC
2.5V
Surface Mount
85°C
MSL 1 - Unlimited
512 x 8bit
10MHz
8Pins
5.5V
-40°C