The AT27C512R-45PU is a 512K (64K x 8bit) one time programmable read only memory (OTP EPROM) device in 28 pin DIP package. This low power, high performance, 524288bit memory requires only one 5V power supply in normal read mode operation. Any byte can be accessed in less than 45ns by eliminating the need for speed reducing WAIT states on high performance microprocessor systems. The scaled CMOS technology provides high speed, low active power consumption and significantly faster programming. The AT27C512R-45PU allows firmware to be stored reliably and to be accessed by system without delays of mass storage media. It has additional features to ensure high quality and efficient production use. The rapid programming algorithm reduces time required to program the device and guarantees reliable programming.
- Fast read access time of 45ns
- Low power CMOS operation
- Maximum standby current of 100μA
- Maximum active current of 20mA at 5MHz
- High reliability CMOS technology
- Rapid programming algorithm of 100μs/byte
- CMOS and TTL compatible inputs and outputs
- Integrated product identification code
- Operating temperature range from -40°C to 85°C
Technical Specifications
512Kbit
28Pins
4.5V
Through Hole
85°C
64K x 8bit
DIP
5.5V
-40°C