Manufacturer Part NoGBPC25005
Order Code2674955
Product RangeGBPC
Your Part Number
198 In Stock
Need more?
198 Delivery in 4-6 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1+ | Rs.392.410 |
| 10+ | Rs.285.940 |
| 100+ | Rs.174.460 |
| 500+ | Rs.171.960 |
| 1000+ | Rs.166.940 |
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Rs.392.41
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerMULTICOMP PRO
Manufacturer Part NoGBPC25005
Order Code2674955
Product RangeGBPC
Technical Datasheet
No. of PhasesSingle Phase
Repetitive Peak Reverse Voltage50V
Average Forward Current25A
Bridge Rectifier Case StyleModule
No. of Pins4Pins
Forward Voltage Max1.1V
Bridge Rectifier MountingPanel Mount
Forward Surge Current400A
Operating Temperature Max150°C
SVHCLead (25-Jun-2025)
Product Overview
- Maximum recurrent peak reverse voltage Vrrm is 50V
- Maximum RMS voltage is 35V
- Maximum DC blocking voltage is 50V
- Maximum average forward rectified current I(AV) at Tc = 55°C is 25A
- Operating temperature range from -55°C to +150°C
- Plastic material
- Isolated voltage from case to lead over 2500V
- Peak forward surge current, single sine wave superimposed on rated load is 300V
- Maximum instantaneous forward voltage drop per element VF at 12.5A is 1.1V
- Multicomp Pro products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Mains Rectification
Technical Specifications
No. of Phases
Single Phase
Average Forward Current
25A
No. of Pins
4Pins
Bridge Rectifier Mounting
Panel Mount
Operating Temperature Max
150°C
SVHC
Lead (25-Jun-2025)
Repetitive Peak Reverse Voltage
50V
Bridge Rectifier Case Style
Module
Forward Voltage Max
1.1V
Forward Surge Current
400A