Manufacturer Part NoGRM0335C1E2R2BA01D
Order Code
Full Reel2998156
Re-Reel3243295RL
Cut Tape3243295
Product RangeGRM Series
Your Part Number
132,230 In Stock
Need more?
132230 Delivery in 4-6 Business Days(UK stock)
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
| Cut Tape | 10 | Rs.1.030 | Rs.10.30 |
| Total Price | Rs.10.30 | ||
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
| 10+ | Rs.1.030 |
| 100+ | Rs.0.936 |
| 500+ | Rs.0.656 |
| 2500+ | Rs.0.470 |
| 7500+ | Rs.0.376 |
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerMURATA
Order Code
Full Reel2998156
Re-Reel3243295RL
Cut Tape3243295
Product RangeGRM Series
Technical Datasheet
Capacitance2.2pF
Voltage(DC)25V
Capacitor Case / Package0201 [0603 Metric]
Capacitance Tolerance± 0.1pF
Dielectric CharacteristicC0G / NP0
Product Length0.6mm
Product Width0.3mm
Capacitor TerminalsWraparound
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
Qualification-
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
Product Overview
- Capacitance is 2.2pF
- Capacitance tolerance is ±0.1pF
- 0201 [0603 Metric] capacitor case/package
- Operating temperature range from -55°C to 125°C
- Rated voltage is 25V DC
- C0G / NP0 dielectric characteristics
- Achieves large-capacity and small size in a multilayer structure
- Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
- High reliability with no polarity
- Excellent pulse response and noise reduction due to the low impedance at high frequency
Technical Specifications
Capacitance
2.2pF
Capacitor Case / Package
0201 [0603 Metric]
Dielectric Characteristic
C0G / NP0
Product Length
0.6mm
Capacitor Terminals
Wraparound
Operating Temperature Max
125°C
MSL
MSL 1 - Unlimited
Voltage(DC)
25V
Capacitance Tolerance
± 0.1pF
Product Range
GRM Series
Product Width
0.3mm
Operating Temperature Min
-55°C