The STM32F103R8T7 is a medium density performance line STM32 F1 series 32-bit Microcontroller incorporates the high-performance ARM Cortex-M3 RISC core operating at a 72MHz frequency, high speed embedded memories (Flash memory up to 64kB and SRAM up to 20KB) and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. This device offer two 12-bit ADCs, three general purpose 16-bit timers plus one PWM timer, as well as standard communication interfaces - up to two I²Cs, two SPIs, three USARTs, an USB and a CAN.
- 72MHz Maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance
- Single cycle multiplication and hardware division
- Clock, reset and supply management
- POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
- 4 to 16MHz Crystal oscillator
- Internal 8MHz factory trimmed RC
- Internal 40kHz RC
- PLL for CPU clock
- 32kHz Oscillator for RTC with calibration
- Sleep, stop and standby modes
- VBAT supply for RTC and backup registers
- Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
- 7-channel DMA Controller
- 2 x Watchdog timers (Independent and window)
- SysTick Timer
- CAN interface (2.0B Active)
- USB 2.0 full speed interface
- 96-bit Unique ID
Applications
Technical Specifications
STM32 Family STM32F1 Series Microcontrollers
32 bit
64KB
LQFP
CAN, I2C, SPI, USART, USB
16Channels
2V
-40°C
Surface Mount
STM32F1
MSL 3 - 168 hours
ARM Cortex-M3
72MHz
64Pins
51I/O's
20KB
12Bit
3.6V
105°C