Manufacturer Part NoSTP75NF75
Order Code1468003
Product RangeSTP
Your Part Number
Available to Order
Notify me when back in stock
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1+ | Rs.304.450 |
| 10+ | Rs.155.090 |
| 100+ | Rs.129.430 |
| 500+ | Rs.109.270 |
| 1000+ | Rs.104.690 |
| 5000+ | Rs.102.600 |
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Rs.304.45
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerSTMICROELECTRONICS
Manufacturer Part NoSTP75NF75
Order Code1468003
Product RangeSTP
Technical Datasheet
Channel TypeN Channel
Drain Source Voltage Vds75V
Continuous Drain Current Id80A
Drain Source On State Resistance0.011ohm
Transistor Case StyleTO-220
Transistor MountingThrough Hole
Rds(on) Test Voltage10V
Gate Source Threshold Voltage Max3V
Power Dissipation300W
No. of Pins3Pins
Operating Temperature Max175°C
Qualification-
MSL-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2020)
Product Overview
The STP75NF75 is a 75V N-channel STripFET™ II Power MOSFET realized with unique STripFET process. It has specifically been designed to minimize input capacitance and gate charge. It is therefore suitable as primary switch in advanced high efficiency isolated DC-DC converters for telecom and computer application. It is also intended for any application with low gate charge drive requirements. Improved gate charge and lower power dissipation to meet today's challenging efficiency requirements.
- Exceptional dv/dt capability
- 100% Avalanche tested
Applications
Industrial, Communications & Networking, Computers & Computer Peripherals
Technical Specifications
Channel Type
N Channel
Continuous Drain Current Id
80A
Transistor Case Style
TO-220
Rds(on) Test Voltage
10V
Power Dissipation
300W
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
SVHC
No SVHC (25-Jun-2020)
Drain Source Voltage Vds
75V
Drain Source On State Resistance
0.011ohm
Transistor Mounting
Through Hole
Gate Source Threshold Voltage Max
3V
No. of Pins
3Pins