Manufacturer Part NoSWS1000L-24
Order Code1574475
Product RangeSWS1000L Series
Your Part Number
4 In Stock
Need more?
4 Delivery in 4-6 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1+ | Rs.58,348.760 |
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Rs.58,348.76
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerTDK-LAMBDA
Order Code1574475
Product RangeSWS1000L Series
Technical Datasheet
Power Supply ApplicationsMedical
No. of Outputs1 Output
Power Rating (Forced Cooling)1.056kW
Power Rating (Convection Cooling)-
Input Voltage VAC85V AC to 265V AC
Power Supply Output TypeAdjustable, Fixed
Output Voltage - Output 124VDC
Output Current - Output 144A
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output Voltage - Output 3-
Output Current - Output 3-
Output Voltage - Output 4-
Current, Output 4-
SVHCNo SVHC (15-Jan-2018)
Product Overview
The SWS1000L-24 is a 24V/1.056kW 1-output open-frame Power Supply with quiet temperature controlled fan, low profile, active power factor correction and low acoustic noise. SWS1000L-series supports global use. Suitable for outdoor temperature extremes, assists system compliance. This power supply output is fixed and can be adjustable.
- Universal input
- Level-B EMI
- 150mV Ripple and noise
- 84/86% Efficiency
- -40 to 74°C Operating temperature range
Applications
Power Management
Technical Specifications
Power Supply Applications
Medical
Power Rating (Forced Cooling)
1.056kW
Input Voltage VAC
85V AC to 265V AC
Output Voltage - Output 1
24VDC
Output Voltage - Output 2
Output Voltage - Output 3
Output Voltage - Output 4
Product Range
SWS1000L Series
No. of Outputs
1 Output
Power Supply Output Type
Adjustable, Fixed
Output Current - Output 1
44A